võimalused kriisis
16

Millised võimalused on avanenud ettevõtjatel, turundajatel ja müügiinimestel ehk mis on ühist Võhandu maratonil, Vietnami vangilaagril ja koroonaviirusel

Timo PorvalTimo Porval

Esimene …, teine… ja kolmaski kanuu pöörab kõhu taeva poole. Meie oma püsib veel õiget pidi, kuid ümberringi valitsev kaos laseb arvata, et mitte kauaks. Kevadiselt jäises jõevees sumavad ehmunud nägudega inimesed kalda poole, nende sõiduriistad on kummuli ja haledalt vees hulpivat varustust kannab vesi armutult allavoolu.

Mind valdab paanika. Loomulikult, olen ju esimest korda kanuus. Aga see ei pidanud nii minema. Kanuusse istudes olin arvanud, et Võhandu maratoni läbimine on üks rahulik kulgemine allavoolu, mõnus päev koos sõber Henriga. “Arva uuesti,” ütles elu või jõgi või kurat teab kes.

Aga siis lausus Henri midagi, mis päästis nii selle kui paar järgmist ohtlikku olukorda, millega pidime sel 100-kilomeetrisel teekonnal rinda pistma.

Usun, et paljud teist on viimasel paaril nädalal samasugust paanikat ja hirmu tundnud ning teie peast on läbi tormanud tuhandeid küsimusi.

Sama siin. Oleme kõik inimesed.

Läinud nädalaid ilmestab hästi Lenini ütlus: “On kümnendeid, kus midagi ei juhtu, ja on nädalaid, kus juhtub terve kümnendijagu”.

Kui esimene ehmatus möödas, tekib paratamatult küsimus, et kuidas sellesse olukorda siis suhtuda? Mis aitaks kõige paremini edasi?

Stockdale’i paradoks

Mis sa arvad, kes surevad vangilaagrites esimesena? Optimistid, realistid või pessimistid?

Vietnamis vangi langenud ja sellest ligi 8 aastat hiljem elusana välja tulnud Ameerika piloot James Stockdale ütles oma Stanfordi tudengitele selle kohta nii:

“The optimist that says everything will be alright and does nothing is the same as the pessimist that says nothing will be alright and gives up. Only by facing the demonic current reality but having the faith in a better future will we accomplish our goals.”

Väikese kõrvalepõikena ütlen, et ei kujuta ette, mismoodi oli võimalik pärast 8 aastat piinamist üldse mõistuse juurde jääda, rääkimata pea selge hoidmisest. Mul hakkas ainuüksi sealses sõjamuuseumis pilte vaadates halb. Kas tõesti on inimene võimeline teisele selliseid kannatusi valmistama?

Vastu pidasid realistid, kel oli usku paremasse homsesse, aga kes suhtusid olukorda nii nagu see oli ja tegutsesid vastavalt võimalustele. Sellist vaadet on hiljem hakatud nimetama Stockdale’i paradoksiks, mille kohta saad rohkem lugeda siit.

Õpime stoikudelt

Samasugust mõttelaadi viljelesid ka stoikud, kes panid ennast iseloomu kasvatamiseks ja raskustega harjumiseks ise keerulistesse olukordadesse. Nad kandsid seljas räbalaid ja sõid koos koertega põrandalt. Teadmine, et vajaduse korral saavad nad väga vähesega hakkama ja säilitavad rahu ning meelekindluse, võttis neilt ära kõik hirmud. Stoikutelt on palju õppida.

Selle valguses olen viimase paari nädala jooksul, mil tänavad ja kohvikud on tühjad ning spordiväljakutel ulub tuul, mõtisklenud selle üle, millised võimalused meil praegu üldse on. Turunduses. Ettevõtluses. Müügis. Elus.

Ütlen kohe, et ma ei oskaks väga paljude inimeste rollis suurt midagi teha ja kiireid ning lihtsaid lahendusi pole, sest olukord on tõesti karm. Samal ajal tuleb meeles pidada, et ettevõtlus või karjäär on pikk mäng ja mõne geimi kaotamine ei tähenda veel mängu lõppu. Võib olla tuleb mõnedel hoopis mängulauda vahetada, õppida juurde uusi oskusi ja alustada teist tüüpi äri(mudeli)ga.

Raske? Muidugi. Aga mitte võimatu.

Tegutsemisvõimalused pole maa pealt otsa lõppenud

Järgnev on vaid minu nägemus ja sa ei pea sellega üldse nõus olema, aga mina näen praeguses olukorras päris palju võimalusi.

  • Abi pakkumine oma klientidele ja lähedastele ning neile toeks olemine.
  • Oma (potentsiaalsetele) klientidele väärtuse loomine ilma, et sa neilt midagi vastu ootaks. Küsi endalt, mida sa nende heaks teha saad. Või veel parem, küsi seda neilt endilt.
  • Selge pea säilitamise ja paremasse homsesse uskumisega teistele eeskujuks olemine.
  • Lugemine, lugemine, lugemine. Areng on hetkel ja üleüldse üks olulisemaid asju. Räägin oma pojale pidevalt, et õppida on vaja ning tavapärasele miks-küsimusele vastan, et see annab talle rohkem võimalusi manööverdamiseks nii siis, kui ajad on head, aga veel rohkem siis, kui need on kehvemad.Raamatud, mis praegusesse situatsiooni eriti hästi sobivad ja mida soojalt soovitan:“The Road Less Stupid”

    “Getting Everything You Can Out of All You’ve Got: 21 Ways You Can Out-Think, Out-Perform, and Out-Earn the Competition”

    “Good Strategy/Bad Strategy: The Difference and Why It Matters”

    “Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade”

  • Podcastide kuulamine. Üks minu lemmikuid on “The Ultimate Entrepreneur” või kui tahad eesti keeles kuulata, siis “Hakkame tegutsema”. Siit väike nõuanne: eestikeelseid kuula kindlasti kahekordse kiirendusega ning välismaiseid 1,3-1,5 x. Sisus ei kaota sa midagi, aga võidad ajas. Nii on ka lihtsam fookust hoida. Proovi vähemalt 10 minutit. 😉
  • Oma pikaajaliste plaanide ja eesmärkide läbi mõtlemine. Nüüd on selleks rohkem aega. Väga tihti on vastused meie eneste sees olemas, vaja on lihtsalt maha istuda ja süvenenult mõelda.Mõtle uutele sihtidele, mõtle sellele, mida annaks praegu ära teha ja siis mõtle, mis on need asjad, mida sa ei saa kontrollida ja mille pärast pole vaja muretseda. Palju mõtteainet saad eelpool mainitud raamatust “The Road Less Stupid”. Samuti mõtle, kuidas järgmiseks jamaks paremini valmis olla või mis praegu puudu jäi.
  • “Tagala” korrastamine. Kui ei pea tormama ühelt kohtumiselt teisele, on aega paberikuhjad ja üle ääre ajav e-postkast korda teha. Hea tunne on alustada puhtalt lehelt.
  • Süsteemide ehitamine. Ka selleks on hea aeg. Võib kirja panna juhendeid, teha paremaks müügipakkumisi, valmistada ette turundust, kirjutada kodulehele sisu või planeerida paberi ja pliiatsiga uut kodulehte või e-poodi.
  • Sõpradele helistamine ja nendega kontaktis olemine. Praegu on hea võimalus neid päriselt kuulata. Pärast tunniajast kõnet ja koos naermist ning mõtete jagamist pole isolatsioonil häda midagi. Sama saab teha ka klientidega ja tunda päriselt huvi, mis seisud neil on. Rohkem infot = paremad võimalused.
  • Enda välja magamine. Uni on minu praegust arusaamist mööda kõige vundament. Selge ja puhanud pea aitab teha õigeid otsuseid (nt trenni- ja toiduvalikuid) ning annab suurema tahtejõu. Samuti suudad sa puhanud peaga kohe reageerimise asemel enne mõelda ja alles siis tegutseda. Strateegiliselt ja läbimõeldult.
  • Õues jalutamine ja sportimine. Seni kuni veel saab. Loodetavasti ei keelata seda ära.
  • Füüsilise vormi parandamine. Nüüd nagu polegi enam ühtegi vabandust, miks ei saa paremaid toitumis- ja liikumisvalikuid teha. Enam ei ole nii kiire, et ei jõuaks trenni või poleks aega ise tervislikke toite valmistada. Kodused toitumis- ja treeningkavad leiad näiteks Fitlapist. Või võta köögikaal, myfitnessPal ning löö oma toidukalorid sinna sisse. Tüütu? Alguses harjumatu, aga 5 minutit päevas heale vormile pühendada? Arvan, et hea investeering. ;)Ma ei ole toitumisekspert, vaid turundaja ja praktik, aga näen, et mõlemad soovitused töötavad mu enda peal väga hästi. Olen otsustanud, et väljun karantiinist parema füüsilise vormiga kui sinna läksin, ja sellepärast näeb mind jälle 5x nädalas jooksuradadel.
  • Õppimisega kodustele eeskujuks olemine. Samal ajal kui poeg eesti keelt nuputab, teen mina inglise keele harjutusi. Samal ajal kui tema matetalguid teeb, kuulan mina podcast’e. Eeskujuks saab olla ainult tegudega.
  • Telefonivaba(de) päev(ade) tegemine. Sama saab teha ka sotsmeedia või uudistega, sest usu – ühe päevaga ei kao see pandeemia kuskile. Uudiste- või sotsiaalmeedia paast vabastab aga peas uskumatult palju ruumi. Ja kahtlemata näitab piltlikult, kui suures sõltuvuses me nendest oleme. Hea taipamine igal juhul.
  • Uute rutiinide ja harjumuste tekitamine. Võimalus varem ärgata, rohkem lugeda ja mediteerida (soovitan Headspace äppi).
  • Võimalus praegustes (mõneti spartalikes) tingimustes paksemat nahka kasvatada. Oleks ju alusetu arvata, et see on viimane kriis või situatsioon, kus asjad pole nii nagu tahaks.
  • Asjade, mis enne iseenesestmõistetavad tundusid, perspektiivi panemine ja nende eest tänulik olemine. Mäletad veel aega, kus sai sõpradega õhtul kokku saadud, et paar õlut teha või sõbrannaga sumisevasse Telliskivisse lattele mindud? Tundub justkui eelmises elus, eks ole! 😀 Küll millalgi jälle saab.
  • Uute (kliendi)suhete loomine. Vähemalt minul on tunne, et inimesed on hetkel rohkem avatud kui varem. Keegi ei keela kirjutada mõnele inimesele e-maili ja öelda, et sa saad teda praeguses olukorras kuidagi aidata. Paku kasvõi näiteks tasuta proovitöö tegemist. Jällegi parim aeg teistele väärtuse loomiseks. Usu, see tasub ära.
  • Uute koostöövormide algatamine. Kui raha ei ole, aga on sotsiaalset kapitali, siis mõtle, kas ja kellel on mingeid ressursse, mida sul oleks vaja, ja mis on su endal sellist, mida saaksid teistele pakkuda. Äkki saate midagi koos ära teha.
  • Soodsamate hindade küsimine. Kõigil on raske ja iga tehing on enamike jaoks praegu kulda väärt. Seega, uuri enne ostmist, kas sul on võimalik kaupa või teenust soodsamalt saada. Mitmed turundusprogrammid on hetkel heade hindadega või lausa tasuta. Saad taas õppida ja katsetada.
  • Ibrändnimegasina aasiassiklikku persoonibrändi läbi mõtlemine ja arendamine. Tegin seda ise aasta alguses Aasias olles ja kokkuvõttes saan öelda, et mõtlemine sellele, kes ma olen ja mida ma teen, oli väga kasulik. Läksin tiba kaugemale kui lihtsalt “Timo turundab…” 😀 Selleks on olemas ka supertööriist, raamat nimega “Bränd nimega sina”. Olen raamatus toodud 100 sammu ise kõik läbi teinud, seda kinkinud ja paljudele soovitanud. Lisaks raamatule läheb sul vaja vaid harilikku pliiatsit ja tahtmist.

Uhhh… ja saigi kõik kirja. Paar võimalust ju ikka on, kas pole! Loomulikult, vahel ei tee paha ka väike filmivaatamine või teinekord terve päev vedelemist ja Netflixi, aga hoia sellest hoolimata oma fookus arengul.

Ma tean, et üks vastus on veel andmata. Mida see Henri seal kanuus siis ikkagi ütles?

Nähes minu hirmunud nägu, ütles ta oma rahulikul viisil: “Ära mine paanikasse ja hoia pea selge.” Olime küll kärestikust alla ja otse suure puu okstesse end kinni sõitnud, nii et jõevool meid külili tahtis kiskuda, ent saime sealt tänu rahulikuks jäämisele ja liigutuste teineteisega koordineerimisele kuivalt välja.

Ahh, kui lihtne see kõik paberil on, aga kui olukord on peal (nagu me kaitseväes tavatsesime öelda), löövad emotsioonid ikka üle pea kokku. Ka mul lõid, kui oli 13 ja reede. Äkki rahvas läheb hulluks? Äkki saavad poeriiulid tühjaks? Äkki ma peaks suurema varu toitu ostma? Ja sularaha? Nii nutikas ma polnud, et WC-paberile mõelda, aga tatrale ja makaronidele küll.

Häbi oli korraga pool käru kuivaineid täis laduda ja nii lähenesingi ma sellele probleemile loovalt – käisin teekonnal Tallinn-Türi läbi neljast Selverist, et igast poest paar pakki kuivaineid võtta. Kui Partnerkaardi analüütikud nuputavad, et miks üks klient 4-st selverist 2h sees samu asju ostis, siis nüüd on see müsteerium lahendatud. Mul oli hirm näida paanitseva veidrikuna, aga samas polnud ma valmis oma pojale seletama, miks issi oli loll ja õigel ajal toitu ei ostnud.

ekspordime

Muidugi. Kui oleks rahulikult süvenenud ja uurinud, kas mujal maades lõppes poest toit otsa, oleks saanud targemalt tegutseda, aga noh… jaksad sa siis kogu informatsiooni pidevalt analüüsida. Ja pealegi, väike varu kodus ei tee ju paha.

Aga juba 14. märtsil asusin sõpradele helistama, lugema uudiseid (mida ma muidu ei tee), et aru saada, kes, mis, ja kus ning hauduma uusi plaane. Ja ärevusest saigi elevus.

Pakun lõpetuseks 3 videot, mis praegusesse olukorda hästi sobivad.

Coronavirus: A call to action by Perry Marshall

Coronavirus: A call to action

How The Economic Machine Works by Ray Dalio

How The Economic Machine Works by Ray Dalio

Facebook Live by Russell Brunson
I want you to hear this straight from me…

Ütlesin ühele sõbrale hiljuti: “Tead, see kõik on nagu ultrajooks, kus poole distantsi peal hakkab ootamatult vihma kallama. Kes ja kuidas selleks valmis on? Mõnel on kilekas. Mõnel on teine särk kilekoti sisse pakitud. Osadel on energiageelid kaasas. Mõned lootsid ainult päikselisele ilmale. Sama lugu on tujuga. Kas lasta meeleolul langeda või leida mõni kaasvõistleja, kellega koos kasvõi rumalat nalja teha. Olgu mis on, aga liikumas on vaja ennast hoida. Muidu poeb külm nahavahele ja pähe kipuvad katkestamise mõtted.”

Selget pead ja saame sellest kõik koos kenasti üle! Targemate ja kogenenumatena.

Uutele lugejatele… Kas sul on läbitud tasuta e-kursus “Kuidas oma veebilehest maksimumi võtta?

Kui mitte, siis pane ennast kirja. 34 nädalat igal kolmapäeval saadan väärt sisu sulle e-mailile. Fookuse võtan järgmistele punktidele:

  • Kuidas oma veebileht 24/7 automaagiliseks müügimeheks teha ja genereerida Sinu ettevõttele päringuid ja käivet
  • Kuidas saaksid luua väärtust ja turundada ennast, ilma et kliendile midagi vägisi müüma peaks
  • Kuidas veebileht, turundus ja müük ühtseks tervikuks siduda

Kliki siia ja uuri lähemalt!

Meeldis ja oli kasu?Anna sellest märku ja jaga ka sõpradele